HİZMETLERİMİZ
BİLGİLENDİRME
Ana Sayfa Erkeklerde Kısırlık
Erkeklerde Kısırlık

 

Erkek İnfertilitesi ( Kısırlık )

Evli çiftlerin her hangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın, 1 yıl boyunca korunmasız haftada 2-3 kere girilen cinsel ilişkiye rağmen, gebeliğin gerçekleşmemesine infertilite yani kısırlık denir. İnfertilite  (kısırlık ) vakaları % 40-50 oranında erkeğe bağlı nedenlerdir.

Tüm dünyada erkek kısırlığı yıldan yıla artıyor. Erkek kısırlığı genellikle belirti vermiyor fakat idrar yaparken yanma ya da akıntı olmasının ön teşhis olabileceğini belirtiyor.   Erkekte kısırlıkla ilgili sorunlar, büyük bir çoğunlukla yapılan sperm testinden (spermiogram, sperm tahlili) anlaşılabilirse de, bazı durumlarda özel tetkikler gerekebilir. Yapılan spermiogram tahlil incelemesinde sperme ait bozukluklar spermde sayı ve hareket azlığı, şekil bozukluğu gözlemlenir. 

Sperm testi için tıklayınız.

 

Erkekte Kısırlık Nedenleri

Sperm olgunlaşması ve üretimindeki problemler erkek infertilitesinin en sık görülen sebebidir. Genetik bozukluklar, varikosel, inmemiş testis, enfeksiyon hastalıkları, ergenlikte geçirilmiş kabakulak hastalığı, hormon bozuklukları, çevresel toksinler, ilaç kullanımı ve alışkanlıklar, sperm üretimini etkileyen olumsuz faktörlerdir.

 Azospermi        :  Semende hiç sperm olmaması

Oligospermi     :  Sperm sayısının azlığı

Astenospermi  :  Hareketlilik oranında azalma

Teratospermi   :  Şekil (yapı,morfoloji ) bozukluğu 

Sperm çıplak gözle görülemez ancak mikroskpik incelemede (spermiogram testi) görülebilir.