HİZMETLERİMİZ
BİLGİLENDİRME
Ana Sayfa Y Kromozom Mikrodelesyonu
Y Kromozom Mikrodelesyonu

Y Kromozom Mikrodelesyon Testinin Önemi 

 

İnfertilite tanısı konulan bazı çiftlerde genetik incelemelerinin yapılması gerekmektedir. Sperm testi sonucu azospermi ve ya oligospermli hastaların Y kromozom mikrodelesyon testini yaptırmaları önemlidir. Sağlıklı bir erkek birey  46 XY kromozom yapısına  sahiptir. Bu yapıda bulunan Y kromozomu erkek cinsiyetini tayin etmektedir.

 

İstanbul dışından merkezimize gelemeyen hastalarımız için, ücretsiz kargo hizmetimiz bulunmaktadır. Kan örneklerinizin alınması için, gerekli tüpleri ve özel taşıma çantamızı, anlaşmalı kargo firmamız ile adresinize gönderiyoruz. Siz de en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek kan örneğinizi verdikten sonra tekrar taşıma çantası ile örneklerinizi bize gönderebilirsiniz.

 

Y kromozom mikrodelesyon  testi Genetik Tanı Merkezimizde çalışılmaktadır. Daha detaylı bilgi ve fiyatlarımız hakkında bilgi almak için 0212 451 16 61 nolu çağrı merkezimizi arayarak hasta danışmanlarımızdan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 

Y koromozomu üzerinde bulunan AZF bölgesi sperm üretiminde doğrudan ilişkilidir. Sperm testi sonucu semende hiç spermin bulunmaması (Azospermi )  durumunda çiftlerin  çocuk sahibi olabilmeleri için öncelikle erkek bireyin testislerinden cerrahi işlemle sperm elde etmek gerekmektedir.

 

 

Bu AZF bölgelerindeki delesyonlar yani eksilmeler infertiliteye (kısırlık) yol açmaktadır. AZF a, AZF b, AZF c bölgelerindeki eksilmelerin tespit edilmesi cerrahi girişimler açısından çok önemlidir. Eğer AZF a ve AZF b bölgesinde delesyon (eksilme ) varsa hastadan sperm elde etme şansı yoktur ve yapılan cerrahi girişimler gereksizdir.

 

 

 

Eş anlamlı aramalar:

Y Kromozom Delesyonu, Y Kromozom Mikrodelesyonu Testi, Y Kromozom Testi Nasıl Yapılır?, Y Kromozom Testi Fiyatı