HİZMETLERİMİZ
BİLGİLENDİRME
Ana Sayfa Spermiogram (Semen Analizi)
Spermiogram (semen analizi)

Spermiogram (Semen Analizi)

 

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin kısırlık (infertilite) araştırmasında erkeklerin ilk yaptırması gereken en önemli test spermiogram analizidir. Erkekten alınan semen örneğinde sperm  sayısına, hareketine ve şekline bakılmaktadır. Spermiogram testi mikroskop altında dünya sağlık örgütünün belirlediği kriterlere uyularak yapılır.

 

Semen Analizi Nasıl Yapılır? 

 

Semen öneği verilmeden önce  3-4 günlük bir cinsel perhiz süresinin uygulanması gerekmektedir. Semenin (meni) toplanması için kullanılan kaplar cam ya da plastik olmalıdır. Ejakulat masturbasyonla toplanmalıdır. Bunun başarılamadığı olgularda toksik madde içermeyen, özel olarak yapılmış kondomlar da kullanılabilir.

 

Spermiogram testi için toplama kapları temiz olmalı ve sperme  toksik bir madde içermemelidir. İdeali bunun için özel amaçla yapılmış sperm toplama kaplarının kullanılmasıdır.analizin doğru sonuç vermesi için spermiogram örneği laboratuar ortamında verilmeli, örnek dışarıda veriliyorsa vücut ısısında tutulmalı ve en geç 1 saat içinde laboratuara ulaştırılmalıdır.

 

Spermiogram fiyatı için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Tel: 0212 451 16 61

 

Spermin fiziksel incelemesi

 

Likefaksiyon (Meninin Çözünürlüğü):  semen 10-20 dakika içerisinde kendiliğinden eriyebilmeli yani likefiye olmalidır.Likefaksiyon sonunda örneğin iyice karıştırlması yapılmalıdır.

 

Semen Örneğinin Görünümü Nasıl Olmalıdır?

 

Görünüm: Normalde homojen, gri-opak görünümdedir. Opasifikasyonun azalması sperm konsantrasyonunun düşük olduğunu düşündürmelidir. Kahverengi-kırmızı örnekler eritrosit varlığını gösterir.

 

Semen miktarı ne kadar olmalıdır?

 

Volüm: Ejakulatın volümü dereceli, konik tabanlı silindir tüplerde yapılabilir. WHO kriterlerine göre semen 2 ml- 6 ml arasında olmalıdır.

 

Koku: Semen muhtemelen prostat bezinin salgıladığı sperminin oksidasyonundan dolayı "at kestanesi çiçeği" gibi kokar.

 

Renk: Normalde semen opak ve grimsi renklidir. Uzun süreli cinsel perhizlerde sarı, semende eritrositlerin (alyuvarların) bulunması halinde kırmızı-kahverengi, uzun süreli antibiyotik kullanımı sonrası renksiz görülebilir.

 

Viskozite: Normalde semen hafifçe visköz yani kıvamlıdır. Prostatit, vezikülit gibi kronik enfeksiyonlarda viskozite artmış olabilir.

 

pH: Bunun için 6.1 - 10.0 arasında pH ölçebilen indikatör kağıtlar kullanılır. Bir damla sperm bu kagıt üzerine damlatılır. Oluşan renk değişimi, skala ile karşılaştırılarak pH tayin edilir. pH tayini ejakulat alındıktan sonra 1 saat içerisinde yapılmalıdır. Normali 7.2 - 8.0 arasında olmasıdır. 7.0'ın altındaki değerler vaz agenezi veya seminal vezikül agenezini, ejakulatör kanal obstrüksiyonlarını, vb. düşündürmelidir. 

 

Spermiogram analizi için  0212 451 16 61 numaralı hattımızdan bize  ulaşabilirsiniz.