HİZMETLERİMİZ
BİLGİLENDİRME
Ana Sayfa Çevresel Faktörler
Çevresel Faktörler

Çevresel Faktörler

Günümüzün erkeği daha sosyal daha aktif yaşam tarzındaki değişiklikler ve çevresel faktörler üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyen nedenlerin başındadır.

 

Radyasyon :Testislerdeki sperm hücreleri radyasyona çok duyarlıdır. Işın tedavisi gören hastalarda sperm üretimi 3-5 yıl içinde tekrar başlayabilir. Maruz kalınan radyasyon veya röntgen ışını yüksek dozda ise sperm üretimi kalıcı olarak azalabilir. 

 

Kemoterapi : Kanser tedavisinde kullanılan bazı ağır ilaçlar sperm üretimini olumsuz etkiliyebilmektedir.

 

Haşere ve Tarım İlaçları  :   Tarım işlerinde çalışan ve tarım ilaçlarına maruz kalma  sperm üretimini olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda testis kanseri ile de ilişkilendirilmektedir.  

 

Ağır Metaller : Kurşun veya diğer metallere maruz kalma kısırlığa neden olabilir.

 

Beslenme Alışkanlığı: Hormon içeren yiyecekler donmuş yağların fazla tüketimi fast food beslenmeyi tercih eden, sebze ve meyve az tüketen erkeklerde sperm sayısının etkilendiği görülmektedir.

 

Testislerin Aşırı Isınması : Sauna veya jakuzilerin çok sık kullanılması sperm sayısını geçici olarak düşürebilir. Isı, toksinler, kimyasallar gibi belli çevresel elementlere fazlaca maruz kalma, uzun süre oturarak çalışmak ve ya çok sık giysiler giymek de skortumda ısıyı artırarak sperm üretimini azaltabilir.